پایگاه مرجع آموزش نویسندگی و تولید محتوا
ورود

مروری بر یکی از بهترین کتاب‌های نویسندگی

مروری بر یکی از بهترین کتاب‌های نویسندگی

جولیا کامرون، نویسنده، معلم، شاعر، نمایشنامه‌نویس، رمان‌نویس، فیلم‌ساز و آهنگساز آمریکایی است که به دلیل آثار برجسته‌ای که در قالب‌های مختلف ارائه داده است، شهرت جهانی دارد.

یکی از آثار زیبا و ماندگار او، کتاب حق نوشتن، با موضوع نویسندگی است.

جولیا کامرون در این کتاب، لذت نویسندگی را در کسانی که علاقه‌مند به نوشتن هستند و می‌خواهند زندگی نویسندگی را امتحان کنند، ایجاد می‌کند. مفاهیم کتاب که با هنر و ذوق نویسنده همراه شده است، می‌تواند هر خواننده‌ای را به نوشتن ترغیب کند.

کسانی که هنر نویسندگی را تنها محدود به قشر خاصی می‌دانند، با خواندن این کتاب چشمشان گشوده شده و افق دید جدیدی پیدا می‌کنند چراکه این کتاب، به بیان روشنی از چرایی نوشتن پرداخته است و ابزار لازم برای تبدیل‌شدن به یک نویسندۀ حرفه‌ای را، در اختیار همۀ افراد قرار می‌دهد.

نویسنده بر این باور است که همۀ ما نویسنده‌ایم و برای داشتن زندگی پربارتر و بهتر، باید قلم ‌به ‌دست بگیریم و لذت محض قرار دادن واژگان بر کاغذ را بچشیم و بنویسم.

نویسنده با در اختیار گذاشتن تجارب شخصی خود و با بیان جزئیات کاربردی در مورد اصول و قواعد حاکم بر نگارش، در مسیر یادگیری با خواننده همراه می‌شود و او را با ذهنیت نویسندگی، آشنا می‌کند.

جولیا کامرون

فصل‌های مختلف کتاب، به دور از کلیشه‌های رایج، به بیان طرز تفکر مردم دربارۀ نویسندگی، موانع نوشتن و ارائۀ پیشنهاد‌اتی برای تبدیل شدن به نویسنده‌ای حرفه‌ای، پرداخته است.

رابطۀ عاشقانۀ جولیا کامرون با نوشتن، در سراسر کتاب چنان مشهود است که خواننده به خوبی سرزندگی ناشی از آن را احساس می‌کند و بی‌اختیار با نویسنده همراه می‌شود.

کتاب‌های متعددی در زمینۀ نویسندگی وجود دارد اما بیان متفاوت و سادۀ این کتاب، تمرین‌های عملی و پیشنهادات کاربردی ذکرشده در متن کتاب، آن را در شمار زیباترین و خواندنی‌ترین آثار حوزۀ نویسندگی قرار داده است.

بعد از خواندن «حق نوشتن»، خواننده به ابزاری مجهز خواهد شد که بتواند مانند نویسنده‌ای حرفه‌ای شروع به کار کند. این کتاب می‌تواند قدم به قدم همراه خواننده باشد و از زمان شروع به نوشتن تا مراحل پیشرفتۀ کار، پیشنهاداتی درخور و مفید ارائه دهد.

ترجمۀ خوب کتاب به همت خانم سیمین موحد، انجام‌شده است. ترجمه‌ای روان که خواننده را با مفاهیم بنیادین کتاب به خوبی آشنا کرده و لذت خواندن آن را دوچندان می‌کند.

لینک کتاب در سایت نشر هیرمند

 

کلاس آنلاین نویسندگی | بزرگ‌ترین دورۀ نویسندگی در ایران

سلسله مطالب کتابخانه نویسندگی:

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما

 1. مریم گفت:

  سلام خداقوت اقای کلانتری ممنون از مطالب عالیتون

  (0)
 2. حمیدرضا نوری گفت:

  من کتاب راه هنرمند را دارم خیلی جالبه به شما دوستان عزیز توصیه میکنم این کتاب لذت بخش را بخوانید

  (0)
 3. مائده گفت:

  سلام خیلی ممنون برای معرفی و توضیح این کتاب زیبا. کتاب راه هنرمند از این نویسنده رو به تازگی تموم کرده ام و خیلی خیلی نوشتارش رو دوست دارم و مشتاقم که این کتاب رو بخونم.

  (0)