نوشتن با تنفس آغاز می‌شود

نوشتن با تنفس آغاز می‌شود

مروری بر کتاب «نوشتن با تنفس آغاز می‌شود»

نوشتۀ لرن هرینگ

داشتن نگاهی متفاوت به نوشتن و نویسندگی، در کتاب‌های معدودی به چشم می‌خورد. لرن هرینگ، نویسنده‌ای مبتکر و خوش‌ذوق است که دیدگاه متفاوتش را به نویسندگی، در این کتاب نشان می‌دهد.

همان‌طور که از نام کتاب پیداست، هستۀ اصلی کتاب حول این اصل استوار است که نوشتن تنها یک کار ذهنی نیست. یکی از الزامات خوب نوشتن، هماهنگی ذهن و جسم است.

برای ایجاد این هماهنگی و برای تمرکز بیشتر بر ذهن، لرن هرینگ در قسمت‌های مختلف کتاب تمرینات بدنی متناسب با نویسندگی را ارائه می‌دهد. استفاده از تنفس حرفه‌ای و به‌کارگیری حواس پنج‌گانه، از موضوعات مهمی است که به خوانندگان آموزش داده می‌شود.

در کنار آموزه‌های متفاوت و مهیج کتاب، در پایان هر فصل تمریناتی برای نویسندگی داده‌شده است تا بعد از معرفی ابزار لازم برای درست نوشتن در هر فصل، خواننده بتواند از این تمرینات به عنوان سنگ محک و راهی برای درونی شدن آموزه‌ها استفاده کند.

این کتاب سه بخش اصلی دارد. در بخش نخست، به چگونگی تمرکز ذهن پرداخته‌شده است. مهم‌ترین دستاوردهای این بخش برای خوانندگان، عبارت‌اند از: چگونگی معتبر نوشتن، بهتر نوشتن از طریق ریسک کردن، انعطاف‌پذیری در نویسندگی و داشتن نگاهی متفاوت و جستجوگر است.

در بخش دوم کتاب، فرآیند عمیق نوشتن موردبررسی قرارگرفته است. این بخش ابزاری در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد تا با عمیق شدن ذهن و جسم، بتوانند بهتر بنویسند و بر زوایای مختلف نوشتۀ خود اشراف کامل پیدا کنند.

در بخش نهایی کتاب، لرن هرینگ پا را فراتر می‌گذارد و علاوه بر تمرین‌های خوب نوشتن که در قسمت‌های قبل عنوان شد، دیدی کلی به زندگی نویسندگی دارد و مهم‌ترین دغدغه‌های آن را بررسی می‌کند.

برای اینکه نوشتار اندامی‌تر و منظم‌تر شود، توصیه‌های فصل پایانی کتاب، به کمک خوانندگان می‌آید. خواننده یاد می‌گیرد چگونه پروژه‌های مختلف نوشتن را سامان بدهد و در قسمت‌های مختلف زندگی خود آن‌ها را جای بدهد. ناپایداری‌هایی که در ذهن نویسندگان پیش می‌آید بررسی‌شده و راه‌حل‌هایی برای مقابله با آن‌ها ارائه می‌شود.

خلاق نویسی ایجاب می‌کند تا نوشته به درستی ویرایش شود، در زمان مناسب بازبینی گردد و این کار با هماهنگی کامل جسم و اندام ما صورت گیرد. این مطلب، یکی از موضوعات مهمی است که در پایان کتاب به آن پرداخته‌شده است.

یادگیری قدم به قدم مهارت‌های نویسندگی و استفاده از تنهایی برای عمیق شدن در متن نوشته‌ها و شخصیت داستان‌های نویسنده، یکی از بخش‌های کلیدی کتاب است.

و درنهایت، کتاب با نگاهی متفاوت به پایان می‌رسد. احترام به سکون و ایجاد وقفه‌های حرفه‌ای در کار، باز هم نگاه متفاوت این نویسندۀ زبده را نشان می‌دهد که می‌تواند تا مدت‌ها ذهن خواننده را درگیر خود کند.

ترجمۀ کتاب حاضر به همت آقای حمید هاشمی انجام‌شده است و نشر بیدگل آن را به چاپ رسانده است.

 

کلاس آنلاین نویسندگی | بزرگ‌ترین دورۀ نویسندگی در ایران

سلسله مطالب کتابخانه نویسندگی:

به اشتراک بگذارید :

 1. بهاره عبدی گفت:

  با عرض سلام و ادب، استاد من صفحه ۹۰ این کتاب هستم. اول کتاب برام گنگ شروع شد و رفته رفته برام قابل فهم تر شد، اما من تمریناتشو دوس ندارم اینکه تفس و … یا تمرینات آخرش که میخاد محک بزنه واقعا برای نویسنده های حرفه ایه، منی که نویسنده مبتدی هستم و هنوز در مرحله آزاد نویسی ام برام ی مقدار سنگینه
  نمیدونم من که مبتدی ام دوس نداشتم یا هستند اساتبدی که نظرشون مثل من باشه!؟

 2. آزاده گفت:

  نوشتن با تنفس آغاز می شود. لرن.هرینگ”:
  موضوع این کتاب بسیار جدید و مهم است . این که موقع نوشتن باید فضا و شرایط بدنی مناسبی داشته باشیم از اهمیت بالایی برخوردار است. توجه به تنفس صحیح هنگام نوشتن باعث می شود بیشتر تمرکز داشته باشیم تا بتوانیم دست به ریسک زده و به اعماق نوشته مان رسوخ کرده و به نوشته عمق ببخشیم.در این کتاب نویسندگان را به انسانی تشبیه کرده است که برخی از نویسندگان در تن خود می نویسند و برخی با سر، که بدن شان وسیله نقلیه راحتی است که سرها را جابه جا می کند. نویسنده در کتاب از برنامه تحصیل در رابطه با نوشتن سخن می گوید که همیشه مارا تشویق کرده اند با سر خود بنویسیم نه تن و ما به دلیل قضاوت ها این را پذیرفته ایم. در این کتاب تأکید می کند شما باید خودتان باشید و درجایی از کتاب از فروتنی نام برده که با فروتنی می توانیم در خود تغییر ایجاد کنیم. که این نشان از علاقه به خود می باشدکه باعث می شود بتوانید، خودتان باشید. اگر هر روز بنویسیم با روز قبل متفاوت است چون ما انسان دیگری می شویم زیرا خاطره ها و حس ها و احوالات جدیدی در تنمان پیدا می شود. توانایی هایتان را دست کم نگیرید.با نوشتن به مرور با نوشته خود ارتباط برقرار می کنید و رابطه برقرار می کنید. در کل عاشق نوشتن باشید با عشق بنویسید.

 3. آزاده گفت:

  کتاب بی نظیر و زیبایی است. خیلی بر نوشتن بدون حد و مرز تکیه دارد. اولین کلمات در وحی پیامبر و رسالتش نون و قلم است پس نوشتن اهمیت بسیاری دارد. همه و همه در نوشتن بی تکلف و به صورت بارش فکری تأکید می کنند، اما واقعیت این است چطور بنویسیم تا اتفاق بیفتد؟ بنظر من آن چه در نوشتن خیلی مهم است داشتن تمرکز و فضایی مناسب و به دور از آشفتگی و هیاهو برای نوشتن است. در بخشی از کتاب از نوشتن ترس ها می گوید که ترس هایمان را بنویسیم دارن هاردی در یکی از ویدئو هایش می گوید هر زوز صبح اهداف مان را بنویسیم و بعد موانع و ترس های موجود در سر راه اهداف خود را نوشته و پاره کنیم و به اهداف مان بپردازیم. این نوشتن ترس ها آیا با نوشتن اهداف در زمان حال تنافض پیدا نمی کند؟ همیشه از دوران کودکی و مدرسه سعی کرده اند بخش منطق و ریاضی مغزمان را فعال تر کنند و همیشه شنیدیم از خواب و خیال بیرون بیا و به مسائل واقعی بپرداز بقول معروف به فکر نان باش که خربزه آب است. این باعث شده است که الان نیاز داشته باشیم بیشتر تمرین و ممارست داشته باشیم تا دوباره به خیال پردازی و گسترش افکار پرداخت. تمام موارد گفته شده در این کتاب به نوعی در دین و مراسم آیینی ما وجود دارد مثلاً برای برآورده شدن آرزو و حاجات مان آش یا حلیم و… را هم می زنیم و قبولی حاجات را می طلبیم. تجسم اهداف همان گونه که در کتاب آورده شده است از زمان تحقق آن به ابتدا یا بقول معروف مهندسی معکوس و نوشتن آن هم به پرورش افکار هم تجسم و هم انرژی و فرکانس موزون با خواسته و اهداف و بدست آوردن تعهد و انگیزه برای نوشتن خیلی مفید می باشد. موضوعی که شاید از مغز منطقی برای من پیش می آید اینکه وقتی اهداف را می نویسم دچار نوعی گیجی می شوم و بدنبال راه حل هستم و چون راهی نمی یابم به حس خشم و استیصال دچار می شوم و برای این حسم پاسخی نمی یابم که چطور حل شود.

 4. آزاده گفت:

  سلام. تشکر از مطالب بسیار زیبا و آموزنده ای که زحمت می کشید و برای رشد ما ارسال می فرمایید.ببخشید توضیحی درباره این قسمت داده نشده است. دقیق نمیدانم الان باید نظر خود درباره ی کتابی که معرفی شد (نوشتن باتنفس آغاز می شود) را بیان کنم یا خیر؟