چگونه می‌توانید برای فروش محصولتان در اینترنت، تبلیغی اثربخش بنویسید؟

چگونه می‌توانید برای فروش محصولتان در اینترنت، تبلیغی اثربخش بنویسید؟

این مقاله را به اشتراک بگذارید:

در نوشتن متن‌های تبلیغاتی در فضای اینترنت، اولین سؤالی که پیش می‌آید این است که:

چه چیزی باعث خلق متن‌های تبلیغاتی جذاب و اثربخش در اینترنت می‌شود؟

 

به این متن تبلیغاتی دقت کنید:

 

نوشتن متون تبلیغاتی در فضای اینترنت

(ترجمۀ عکس):

این تونیک حریر، لباسی فوق‌العاده برای روزهای گرم تابستانی است. این تونیک محشر را می‌توانید به عنوان لباس شب و روز استفاده کنید. پوشیدن آن می‌تواند روزی فوق‌العاده برایتان بسازد. هیچ لباس تابستانی دیگری نمی‌تواند همانند این تونیک سبک و راحت، همراه زیبایی برای شما باشد.

 

متن‌های اثربخش و جذاب، از یک سری قواعد کلی تبعیت می‌کنند. آشنایی با این قوانین می‌تواند برای هر کپی‌رایتری راهگشا بوده و او را به نوشتن متن‌های زیباتر، سوق دهد.

وقتی قصد فروش محصولات خود را به صورت آنلاین داشته باشید، نحوۀ توصیف و تبلیغ محصول بسیار حائز اهمیت است. گوگل از توصیف حرفه‌ای محصولات، خصوصاً آن‌هایی که به‌راحتی قابل جست‌وجو باشند و حاوی اطلاعات مفیدی برای خوانندگان باشند، استقبال می‌کند.

برای این‌که مطلب شما هم برای خوانندگان و هم برای گوگل جذابیت داشته باشد، لازم است از جملاتی درست، جذاب و غیرتکراری استفاده کنید، به‌گونه‌ای که عبارات نامفهوم و غیرمرتبط نداشته باشد.

برای رسیدن به این منظور، به شرح چند توصیۀ مهم می‌پردازیم:

 

محصول خود را به صورت کاملاً شفاف توصیف کنید

این همان رازی است که متن اشاره‌شده در ابتدای مقاله را، جذاب و زیبا کرده است.

در توصیف جزئیات محصول، کوتاهی نکنید. لازم است هنرمندانه، به ذکر مشخصه‌های محصول خود بپردازید.

هرچه بهتر بتوانید این کار را انجام دهید، شک و تردید مخاطب کم‌تر می‌شود و با ذهنیت بهتری، اقدام به خرید می‌کند.

ذکر جزئیات، باعث تصویرسازی در ذهن مخاطب می‌شود و ارتباط قوی‌تری با محصول برقرار می‌کند. به طوری که می‌تواند خود را در حال استفاده کردن از آن ببیند.

 

از به‌کار بردن لغات ممنوعه اجتناب کنید

به عنوان یک قاعدۀ کلی، برخی لغات به عنوان «کلمات ممنوعه» شناخته می‌شوند. بهتر است در متن‌های تبلیغاتی از به‌کار بردن آن‌ها اجتناب شود. اگر در نوشتن مطالب خود از این لغات استفاده می‌کنید، تلاش کنید کلماتی بهتر و اثربخش‌تر را جایگزین کنید چرا که این کلمات، وجهۀ خوبی از محصول و نام تجاری شما، در ذهن مخاطب نمی‌سازند.

 

کلمات ممنوعه عبارت‌اند از:

 

درواقع، حقیقتاً: این‌ها لغاتی هستند که به عنوان پرکننده‌، برای محاوره‌های عمومی استفاده می‌شوند. در متن‌های تبلیغاتی به‌هیچ‌عنوان از آن‌ها استفاده نکنید، چراکه متن را خسته‌کننده و کلیشه‌ای می‌کنند.

فقط: این کلمه احساس خوبی برای خواننده ایجاد نمی‌کند و می‌تواند برای شما تعهدات سنگینی در بر داشته باشد.

خوب: این کلمه مقداری ضعیف است. به جای این کلمه، از لغات «عالی، فوق‌العاده، بی‌نظیر» استفاده کنید.

شاید، به‌نوعی، امکان‌پذیر است: این کلمات برند شما را تردیدپذیر و غیرقابل‌اعتماد می‌کنند.

خیره‌کننده: به دلیل استفادۀ زیاد این کلمه در رسانه‌های اجتماعی، بهتر است از آن استفاده نکنید. این لغت می‌تواند متن شما را تکراری و غیرقابل‌باور کند.

تهیه کنید: به‌عنوان‌مثال به جای اینکه بگویید «برای تهیه این ژاکت به لینک زیر مراجعه کنید» پیشنهاد می‌شود بگویید «خرید ژاکت با استفاده از لینک زیر».

متأسفانه: این کلمه بار معنایی منفی دارد. همواره تلاش کنید از لغات مثبت و زیباتر استفاده کنید.

 

روانشناسی توصیف محصول را بیاموزید

خرید کردن درد دارد. خصوصاً وقتی‌که مشتری می‌خواهد پول زیادی بپردازد، از خرید کردن احساس گناه می‌کند. این احساس هنگامی بیشتر می‌شود که اطمینان خاطری از بابت خرید وجود نداشته باشد و مصرف‌کننده، به نتیجۀ قطعی برای تهیۀ محصول نرسیده باشد. این وظیفۀ کپی‌رایتر است که در نوشتن متن تبلیغاتی، اطمینان کافی برای مخاطب ایجاد کند و احساس ناخوشایند او را کمرنگ‌تر کند.

اگر به عنوان یک کپی‌رایتر بتوانید احساس گناه خریدار را ریشه‌کن کنید، نه‌تنها می‌توانید فروشی موفق را تجربه کنید، بلکه به مشتری خود احساس شادمانی عرضه می‌کنید. این احساس خوب باعث می‌شود در خریدهای بعدی، شما را به عنوان یک گزینۀ حتمی موردتوجه قرار بدهد.

 

چطور احساس گناه مشتری را از بین ببرید؟

با توضیحاتی هوشمندانه در رابطه با نحوۀ استفاده از محصول، شروع کنید:

  • اجازه دهید آن‌ها بفهمند که این خرید، تنها یک گزینه است.
  • ضرورت خرید محصول را به صورت آشکار، عنوان کنید. به‌عنوان‌مثال بگویید: «این کفش یکی از لوازم ضروری برای کمد لباس‌های تابستانی شماست.»
  • آن‌ها را آگاه کنید که معامله‌ای بی‌نقص انجام می‌دهند.
  • از اینکه آن‌ها برند شما را انتخاب کرده‌اند، تعریف و تمجید کنید. حتی می‌توانید محصولات لوکس‌تری به آن‌ها پیشنهاد دهید و وجهۀ بهتری در ذهن خریدار بسازید.
  • از لغاتی استفاده کنید که محصول شما را منحصربه‌فرد جلوه دهد.
  • محصول را طوری توصیف کنید که مصرف‌کننده احساس کند با خرید آن، می‌تواند صرفه‌جویی بزرگی انجام دهد. به‌عنوان‌مثال بگویید: «با خرید این کفش، نیاز نیست در کل تابستان، برای خرید یک جفت دیگر اقدام کنید».
  • استفادۀ چندمنظوره از محصول را تشریح کنید. می‌توانید چنین بنویسید: «تنها با تغییر یک کمربند و یا دستبندی ساده، این محصول می‌تواند هم به عنوان لباس شب و هم به عنوان لباس زیبایی برای روز، استفاده شود».

 

اشتیاق برای خرید کردن ایجاد کنید

می‌توانید متنی بنویسید که حتی اگر مخاطب نیاز واقعی به خرید کردن ندارد، ترغیب شود تا محصول شما را یک‌بار امتحان کند. تصور کنید می‌خواهید متنی برای «فروش عطر» بنویسید.

به جمله‌بندی این عبارت توجه کنید: «این عطر بوی عجیب‌وغریبی دارد که بر حواس تمامی کسانی که نزدیک شما می‌شوند، تأثیر می‌گذارد و به زیبایی، به احساس آن‌ها حمله می‌کند. شما حق دارید عطری متناسب با شخصیت خود داشته باشید. با استفاده از این عطر می‌توانید غروب‌های تابستانی را، لذت‌بخش‌تر احساس کنید».

 

 

متون تبلیغاتی در اینترنت

(ترجمۀ عکس):

فوق‌العاده برای شب‌های تابستان، کمد تابستانی خود را با این تی‌شرت خوش استیل، کامل کنید. این تی‌شرت جذاب و فوق‌العاده، از آن لباس‌هایی است که پوشیدنش را فراموش نمی‌کنید.

 

از نوشته‌های کپی استفاده نکنید

راحت‌ترین راه برای خراب‌کردن وجهۀ یک کسب‌وکار و از بین بردن آیندۀ درخشان آن، کپی کردن است.

بهتر است پیش از نوشتن متون تبلیغاتی، در اینترنت جستجو کنید و محصولات مشابه را پیداکرده و اطلاعات خود را دربارۀ نحوۀ تبلیغات آن‌ها، افزایش دهید. سپس تلاش کنید با دخیل کردن قوۀ تخیل و خلاقیت خود، عباراتی کاملاً متفاوت بنویسید.

 

احساس خوب برای خریدار ایجاد کنید

نوشتۀ شما باید به تصویرسازی در ذهن مخاطب کمک کند. شما نمی‌خواهید خریدار تنها یک محصول را تهیه کند، شما می‌خواهید آن‌ها احساس کنند شیوه‌ای جدید از زندگی را می‌خرند. این احساس همان چیزی است که باعث می‌شود مصرف‌کننده در خریدهای بعدی نیز، به شما مراجعه کند.

کوکاکولا را در نظر بگیرید: آن‌ها نوشابه نمی‌فروشند، آن‌ها شادی می‌فروشند.

ورجین امریکا، بلیت هواپیمایی نمی‌فروشد: آن‌ها سبک زندگی سریع و جت‌مانند را می‌فروشند.

برای این‌که بتوانید به جای محصول، سبک زندگی بفروشید، می‌توانید به یک رویداد مهم اشاره‌کنید. رویدادی که برای مخاطب شما تحریک‌کننده باشد. می‌توانید از صفات و لغات منحصربه‌فرد استفاده کنید یا محصول‌تان را به اعتبار مصرف‌کننده‌ای مشهور، گره بزنید.

به‌عنوان‌مثال: «این کیف چرمی، همراه فاخری است برای یک مهمانی زنانۀ خاص»

یا «رایحۀ این عطر فوق‌العاده، برای استفاده در جمعی دوستانه و خاص، محشر است».

 

و آخرین کلام

 

توصیف هنرمندانۀ محصولات، برای موفقیت تجاری شما ضروری است.

برای نوشتن متون تبلیغاتی در فضای اینترنت، پیروی از دستورالعمل‌های گوگل، می‌تواند یکی از بهترین توصیه‌ها برای شما باشد. با انجام این توصیه‌ها، علاوه بر اینکه می‌توانید شانس خود را برای دیده‌شدن در صفحات گوگل افزایش دهید، به ذهن مخاطب نیز، راحت‌تر دسترسی پیدا خواهید کرد.

بهترین شیوه برای نوشتن متون تبلیغاتی این است که در ابتدا به باور خوب‌بودن محصول خود برسید، سپس تا حدممکن تلاش کنید ذهنیت خود را در قالب کلمات جذاب بریزید و آن را تقدیم مخاطب کنید.

 

نویسنده: ناهید عبدی

 

کلاس آنلاین نویسندگی | بزرگ‌ترین دورۀ نویسندگی در ایران

مقالات تازه:

دیدگاه‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *