7 گام برای تبدیل شدن به یک کپی رایتر حرفه‌ای

7 گام برای تبدیل شدن به یک کپی رایتر حرفه‌ای

این مقاله را به اشتراک بگذارید:

هیچ‌کس کامل نیست

 

تبلیغ فوق را به عنوان یکی از مطرح‌ترین متون تبلیغاتی در صنعت کپی رایتینگ می‌شناسند.

قطعاً برای یک کپی رایتر، تولید محتوایی این‌چنین مختصر و تأثیرگذار که بتواند شهرت جهانی پیدا کند و برای سال‌ها ماندگار شود، نیازمند تجربه و دانش تخصصی از صنعت کپی رایتینگ است. دانشی که به کمک آن بتوان عضلات ذهنی را به‌مرور زمان تقویت کرد و توانایی لازم برای تولید محتوایی مفید و ارزشمند را کسب نمود.

در این مقاله تلاش می‌کنیم شما را با مهم‌ترین توصیه‌هایی که بزرگان این صنعت عنوان می‌کنند، آشنا کرده و این مسیر را برای شما هموارتر و کوتاه‌تر کنیم.

گام اول: به خودتان ایمان داشته باشید

یکی از ضروری‌ترین عواملی که می‌تواند شما را در این مسیر نگه دارد این است که به توانایی و مهارت‌های خود ایمان داشته باشید. تنها شمایید که از میزان واقعی توانمندی‌هایتان باخبر هستید. در بسیاری از مواقع، کار سخت و طاقت‌فرساست. چراکه بهترین نمونه‌های کار، آن‌هایی هستند که به دنبال شکل‌گیری ایده‌های نوظهور به ذهن می‌رسند. ذهن همیشه آمادگی لازم برای ارائۀ ایده‌های تازه را ندارد. ازاین‌رو ممکن است کار در بسیاری از مواقع دلسردکننده باشد. تنها چیزی که می‌تواند همچنان شما را در این راه حفظ کند، ایمان به توانایی‌هایتان است.

 

گام دوم: در ابتدا کارتان را به عنوان سرگرمی انجام دهید

می‌توانید نمونه‌های متون تبلیغاتی را گردآوری کنید، آن‌ها را بررسی کنید و تلاش کنید تا حد امکان متن بهتری برای آن‌ها بنویسید. در این راه آزاد باشید و محدودیتی برای فکر خود قائل نشوید.

هرگونه پیام تبلیغاتی را بازبینی کرده و تلاش کنید با سلیقه و مهارت خود، رنگ و بوی دیگری به آن بدهید. طوری که فکر می‌کنید برای خواننده جذاب خواهد بود و توجه بیشتری را به خود جلب خواهد کرد.

می‌توانید به عنوان کارآموز اعلام آمادگی کرده و برای وب‌سایت یا ایمیل‌های مختلف، پیام تبلیغاتی بنویسید. این تمرین می‌تواند راه خوبی برای محک‌زدن توانایی و استعداد شما باشد.

گام سوم: بازار را به خوبی بشناسید

اغلب مردم دربارۀ نویسندگی و هنر نوشتن متون تبلیغاتی، ایده‌های رمانتیک و دور از واقعیت دارند. مهم‌ترین مسئله‌ای که مطرح می‌شود آن است که هنر نویسندگی، اغلب به دنبال علاقه‌ای وافر می‌آید. علاقه باعث می‌شود ذهن خودتان را به درستی تغذیه کنید.

بعد از اینکه از علاقۀ خود اطمینان حاصل کردید، باید بازار بیرون را بشناسید. اینکه رقبای شما چه کسانی هستند، چگونه می‌نویسند و چقدر می‌توانند راه را برای ورود شما مسدود کنند. برآوردی از میزان علاقۀ خود با آنچه بازار از شما انتظار دارد داشته باشید. می‌توانید تخمین بزنید که علاقۀ شما تا چه اندازه می‌تواند شما را در مسیر ثابت‌قدم نگه دارد.

 

گام چهارم: برای شکست خوردن و رد شدن، آمادگی داشته باشید

چندین مرحله در زندگی یک کپی‌رایتر وجود دارد. یکی از مهم‌ترین آن‌ها وقتی است که اولین فروش خود را انجام می‌دهد. در آن زمان است که اعتمادبه‌نفس به سقف می‌رسد و خود را شایستۀ بهترین‌ها می‌داند.

اما دیری نمی‌پاید که متوجه می‌شود آن‌قدر که در نظر خودش خوب و بی‌نقص کارکرده است، دیگران با او هم‌عقیده نیستند. این نقطه‌ای است که باید از قبل و در ذهن با آن مواجه شد. آمادگی داشتن برای شنیدن جواب‌های رد، بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی یک کپی‌رایتر است.

به همین دلیل گفته می‌شود بهتر است برای مدتی به صورت آزمایشی کار کند تا متوجه شود رویایی که در سر می‌پروراند چقدر به واقعیت نزدیک است و نتیجۀ کار، چقدر مورد پذیرش دیگران قرار می‌گیرد.

 

گام پنجم: با زمینه‌های تخصصی شروع نکنید

درست است که برخی کپی‌رایتر‌ها تنها برای زمینه‌های تخصصی و برای صنایع خاصی می‌نویسند، اما برای شروع لازم نیست شما اختصاصاً برای صنعتی خاص بنویسید و خود را محدود کنید.

تا حد امکان زمینه‌های مختلف را تمرین کنید. بدون آن‌که برای خود محدودیتی قائل باشید.

 

اطمینان حاصل کنید که در بسیاری از کسب‌وکارهای دیجیتال، با وجود تنوع زیادی که دارند قادر به تولید محتوا هستید.

 

سپس به این دقت کنید که چه انتظاری از شما می‌رود و چه چیزهایی وجود دارد که از نظر شما دور مانده و باید توجه بیشتری به آن‌ها معطوف کنید.

 

گام ششم: یاد بگیرید چگونه می‌توانید برند شخصی خودتان را توسعه بدهید

هر چه در کار جلوتر بروید متوجه می‌شوید مردم بیشتر از آنکه به نوع کار شما دقت کنند، به شخصیت و ویژگی‌هایی که دارید دقت می‌کنند. معیار آن‌ها برای انتخاب شما به عنوان یک کپی رایتر حرفه‌ای این است که آیا شما و محتوایتان را دوست دارند؟ آیا ویژگی‌هایی دارید که شما و محتوایتان را از بقیه متمایز کند؟

در کنار هر محتوایی که تولید می‌کنید باید بتوانید برند شخصی خود را هم بفروشید و دیگران را قانع کنید که با فردی حرفه‌ای کار می‌کنند. دلیل اینکه بسیاری از افراد توانایی تولید محتوایی منحصربه‌فرد را دارند اما در این راه موفق نیستند، این است که آن‌ها قادر نخواهند بود توانمندی‌های خود را به بهترین نحو ممکن عرضه کنند.

 

گام هفتم: آیا این قدر به این کار علاقه دارید که حاضر باشید تمام‌وقت کار کنید؟

ممکن است برای مدت‌ها نتوانید موفقیت‌های چشمگیری در این راه داشته باشید؛ بنابراین لازم است اشتیاقی وافر به انجام کار داشته باشید به طوری که با وجود پیشرفت‌های جزئی، همچنان حاضر باشید برای مدت زیادی به صورت تمام‌وقت، به این کار بپردازید.

این همان مرحله‌ای است که بسیاری از افراد در آن متوقف می‌شوند و نمی‌توانند گام‌های بعدی را بردارند. همان چیزی که می‌تواند برای شما یک فرصت طلایی باشد.

 

آیا حاضرید به عنوان کپی رایترِ تمام وقت، نهایت تلاش خود را انجام دهید؟

 

آیا می‌توانید به خود بگویید در تمام این مدت با علاقه و اشتیاق کار را دنبال خواهید کرد؟

این‌ها سؤالاتی هستند که تنها خودتان قادر به پاسخگویی آن‌ها هستید و تا حد زیادی می‌تواند موفقیت یا شکست شما در بازار کپی‌رایتینگ را تضمین کند.

تهیه و تنطیم: ناهید عبدی

 

کلاس آنلاین نویسندگی | بزرگ‌ترین دورۀ نویسندگی در ایران

مقالات تازه:

دیدگاه‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *