پایگاه مرجع آموزش نویسندگی و تولید محتوا
ورود

صفر تا صد تولید محتوا | اگر محتوا تولید نمی‌کنید، وجود خارجی ندارید

آموزش تولید محتوا

پیش حرف: این سلسله مقالات قبلاً در مجلۀ موفقیت چاپ شده است. با خواندن این مقالات نه تنها با محتوا آشنا می‌شوید بلکه از روز اول شروع می‌کنید به تولید محتوا.

آموزش تولید و بازاریابی محتوا | قسمت اول | شاهین کلانتری

آموزش تولید محتوا-مجله موفقیت-شاهین کلانتری

 

یک آشنایی محتوایی

سال‌ها پیش، تماشای یک مصاحبۀ تصویری کوتاه، مسیر مرا برای همیشه دگرگون کرد؛ باعث شد در ادامۀ تحصیل، شغل، تخصص و بسیاری از تصمیم‌های مهم زندگی‌ام مسیر دیگری را در پیش بگیرم. نیمه‌شب بود. کانال‌های تلویزیون را بالا و پایین می‌کردم تا از نشخوارهای ذهنی‌ام فرار کنم. به یک کانال جدید رسیدم. مجری برنامه را می‌شناختم اما مهمان را نه. صدای مهمان برنامه کششی داشت که انگشتم را روی دکمۀ کنترل میخ کرده بود. از موفقیت می‌گفت و مسئولیت‌پذیری، از کار سخت و امید به تحقق هدف. چیزهایی که قبلاً به این شکل نشنیده بودم. مجری برنامه رضا رشیدپور بود و مهمان برنامه دکتر احمد حلت. در شبکۀ نوپایی که عمر کوتاهی داشت و من فقط همان یک مصاحبه را در آن دیدم. فردای آن روز به محل کارم نرفتم. من با یک مفهوم تازه آشنا شده بودم: موفقیت. در خانه ماندم و ده‌ها صفحه دربارۀ اهدافم نوشتم. پس‌ازآن بود که پیگیر دائمی مجله موفقیت شدم و تا همین امروز به «توسعۀ فردی» می‌اندیشم.

آنچه راه مرا به سمت و سویی دیگر برد یک «محتوا» بود.

 

 محتوا چیست و چه کاری می‌کند؟

در آن شب پاییزی که کنترل تلویزیون را دستم گرفته بودم، دنبال چه چیزی می‌گشتم؟ من دنبال محتوایی بودم که در آن لحظه، با توجه به حس و حال و نیاز من، ظرف تلویزیون را به بهترین شکل ممکن پر کند. رسانه‌ها ظرف‌ هستند و محتوا مظروف. هیچ توضیح پیچیده‌ای لازم نیست. گاه ظرف شما تلویزیون و کتاب و مجله است و گاهی هم سایت و کانال تلگرام و پیج اینستاگرام. این مظروف است که تأثیر می‌گذارد نه ظرف. به رسانه‌های اجتماعی فکر کنید. آن‌ها بدون محتوای ما کاربران، چیزی جز ظرف‌هایی خالی و بی‌اثر نیستند. اینجاست که خالق پراستفاده‌ترین سیستم‌عامل (ظرف) دنیا، «بیل گیتس» می‌گوید: «محتوا پادشاه است!»

قدرتی که ما داریم یا می‌توانیم داشته باشیم!

یک‌لحظه به افراد محبوب و مشهوری که در زندگی‌تان می‌شناسید، فکر کنید؛ افرادی که سبک زندگی و نگرش آن‌ها به جهان برای شما الهام‌بخش بوده است. چگونه با آن‌ها آشنا شده‌اید و چه‌چیزی باعث تأثیرگذاری آن‌ها روی شما شده‌است؟

از دیرباز، قدرت و امکان تأثیرگذاری در دست کسانی بوده که برای ظرف‌های موجود، غذای مناسب و مفید تولید کرده‌اند.

 

زمانی امکان ارائه محتوا در تلویزیون یا روزنامه‌ها و دیگر رسانه‌ها برای عموم مردم فراهم نبود یا بسیار دشوار و هزینه‌بر بود؛ اما حالا همۀ ما می‌توانیم در یک پلک برهم‌زدن، رسانۀ خودمان را بسازیم. شما هم همان پیج اینستاگرامی را دارید که «دیوید بکهام»، «مارک زاکربرگ» و «شکیرا» دارند. هم برای آن‌ها رایگان بوده، هم برای شما. چه چیزی این صفحه‌ها را از هم متمایز می‌کند؟ درست است؛ محتوا!

اما حالا که همۀ ما با کم‌ترین هزینه می‌توانیم یک سایت، کانال یا صفحه داشته باشیم، آیا قدرت و تأثیرگذاری یکسانی هم داریم؟ درست است که بستر برای همه فراهم شده، اما قدرت در دست کسی است که محتوای مناسبی داشته باشد.

 چرا تب بازاریابی محتوا زیاد شده است؟

در دنیایی که محتوا مهم‌تر و حیاتی‌تر از همیشه به نظر می‌رسد، برای انجام اثربخش فعالیت‌های محتوایی، مفاهیم تازه‌ای شکل گرفته است؛ ازجمله بازاریابی محتوا.
بازاریابی محتوا فرایندی است که در آن با تولید و توزیع محتوای ارزشمند و مرتبط برای یک جامعۀ هدف خاص، برای ارائه خدمات و جذب مشتری تلاش می‌کنیم. استراتژی محتوا هم در تعریف ساده یعنی برنامه‌ریزی برای هرچه اثربخش‌تر شدن فرآیند تولید، نشر و بهره‌برداری از محتوا.

اما چرا بازاریابی محتوا مهم شده است؟ گروهی می‌گویند چون تبلیغات، مثل سابق کافی نیست. در میان هزاران تبلیغی که هرروز از طریق رسانه‌های گوناگون بر سر مردم آوار می‌شود، باید برای دیده ‌شدن، به راه‌های اثربخش‌تری اندیشید. بازاریابی محتوا مؤثرترین راه‌ است. در بازاریابی محتوا با ارائۀ محتوای مفید، با روشی غیرمستقیم و دوستانه، شکل اثربخش‌تری از ارتباط و فروش اتفاق می‌افتد.

چند راه برای بهره‌مندی از محتوا و بازاریابی محتوا وجود دارد.

۱

برای بازاریابی کسب‌وکارمان

فرض کنیم شما فروشندۀ بهترین نوع عسل هستید. در میان صدها رقیب دیگر شما چگونه می‌توانید خودتان را به مشتری برسانید؟ محتوا یکی‌از راه‌ها است.

۲

برای ساخت یک کسب‌وکار آموزشی-محتوایی

اگر بخواهید به‌عنوان یک مدرس و سخنران، مطرح شوید، هم به‌عنوان محصول و خدمت به تولید محتوا نیاز دارید و هم برای معرفی و ارائۀ کارتان.

۳

برای ساخت برند شخصی

در دنیایی که دم‌به‌دم رقابتی‌تر می‌شود، برای به‌دست آوردن فرصت‌های شغلی مناسب، به برند شخصی نیاز داریم. اینجاست که دوباره به تولید محتوا نیاز پیدا می‌کنیم.

البته این سه مورد از هم جدا نیستند. به‌طور مثال، در برندسازی شخصی دقیقاً به شکل یک کسب‌وکار برای برند خودمان برنامه‌ریزی می‌کنیم؛ یا در بازاریابی یک کسب‌وکار محتوامحور هم ناگزیر از داشتن یک برند شخصی قدرتمند هستیم؛ بنابراین ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که بدون محتوا، محکوم به شکست هستیم.

محتوا پادشاه است بیل گیتس

اما آیا واقعاً بدون محتوا محکوم به شکستیم؟

چند دقیقه موبایلتان را خاموش کنید، در اتاق را ببندید و به سؤال‌های زیر فکر کنید:

در میان انبوه رقبا و افرادی که می‌توانند مهارت و تخصصتان را حتی بهتر از خودتان انجام دهند، چه برنامه‌ای برای تمایز و دیده شدن دارید؟

به فرض اینکه در جایی شاغل هستید؛ آیا از نظر کارفرمایتان یک مهرۀ کلیدی هستید؟ یا نه، به‌سادگی می‌توانند شما را با فرد دیگری جایگزین کنند؟

در حال حاضر برای معرفی خودتان به دیگران، گسترش کارتان در ابعاد وسیع‌تر و رسیدن به موفقیت‌های بزرگ‌تر چه راهکاری به ذهنتان می‌رسد؟

آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که اگر یک پیج اینستاگرام، کانال تلگرام یا سایت پرمخاطب و حرفه‌ای داشتید، چه دستاوردهایی نصیب شما می‌شد؟

تیتر این بخش شاید در نگاه اول شوکه کننده باشد، اما با فکر کردن به سؤالات بالا متوجه می‌شویم که این عنوان که جمله‌ای از کارآفرین مطرح محتوایی، «گری وی» است پر بیراه نیست. ما در دنیایی هستیم که بدون محتوا یا با فعالیت اندک و نامنظم محتوایی، در میان انبوه اطلاعات دفن می‌شویم.

چه کسانی به تولید محتوا نیاز دارند؟

فرقی نمی‌کند که نویسنده، مشاور، روان‌پزشک، معلم، مهندس یا خانه‌دار و بیکار باشیم. درهرصورت، ما برای تغییر زندگی و رساندن سطح فعلی درآمد و موفقیت‌هایمان به سطوح بالاتر، به بازاریابی محتوا نیاز داریم.

محتوا شما را بی‌نیاز می‌کند و با تولید محتوا، به کاشف خودتان تبدیل می‌شوید.

محتوا زمینه‌ای ایجاد می‌کند تا عمیق‌ترین استعدادها و توانمندی‌های بالقوۀ خودتان را به فعل تبدیل کنید، آن‌ها را در معرض دید دیگران قرار بدهید و از این طریق با جامعۀ هدفی که برای خود در نظر گرفته‌اید، یک ارتباط اثربخش بسازید.

بنابراین اگر در انتظار معجزه هستید و منتظرید تا کارفرما و مشتری و سرمایه‌گذار، خودبه‌خود به سراغ شما بیایند، همین امروز این توهم را کنار بگذارید و شروع کنید به تولید محتوا!

محتوا چگونه به درآمد می‌رسد؟

تصور کنید قراراست در یک دورۀ آموزشی شرکت کنید و هم‌زمان دو پیشنهاد پیش روی شماست.

سعی می‌کنید اطلاعاتی دربارۀ سوابق مدرس و مؤسسه برگزارکننده و کیفیت دوره به دست بیاورید. در چنین مواقعی، ما یا به افرادی مراجعه می‌کنیم که قبلاً از این خدمات استفاده کرده‌اند یا شروع می‌کنیم به جستجو دربارۀ هر دو مدرس. تصور کنید از مدرس اول جز یک صفحۀ سوت‌وکور در یکی از شبکه‌های اجتماعی که شامل چند عکس شخصی است، هیچ اطلاعات دیگری در دسترس نیست؛ اما مدرس دوم، در سایت و دیگر رسانه‌ها دربارۀ مهارت مدنظر شما صدها مطلب آموزشی منتشر کرده است. شما به چه کسی اعتماد می‌کنید؟ محتوای ارزشمند مدرس دوم خواه‌ناخواه باعث می‌شود که ما برای او اعتبار و احترام بیشتری قائل باشیم و وزن بیشتری به دانش و توانایی او بدهیم. بااینکه ممکن است در عمل، مدرس اول در برخی جنبه‌ها از مدرسه دوم کار بلدتر باشد.

این تأثیر محتواست. استعداد، سخت‌کوشی و تخصص مهم‌اند، اما بدون محتوا و داشتن یک برند شخصی نیرومند، عملاً بی‌تأثیر می‌شوند.

محتوا، اعتمادسازی می‌کند. ما انسان‌ها فقط با افرادی وارد رابطه می‌شویم که به آن‌ها اعتماد داریم و کیفیت این رابطه است که درنهایت به فروش منجر می‌شود.

پس ما محتوا تولید می‌کنیم تا:

برند شخصی یا کسب‌وکارمان را بسازیم. حضور خودمان را به جهان اعلام کنیم و ایده‌ها و افکارمان را در گسترۀ وسیع‌تری نشان بدهیم.

محتوا کمک می‌کند تا خودمان را در بستر شانس و فرصت‌های مناسب قرار بدهیم. پاستور گفته بود: «بخت یار آماده‌هاست». محتوا هم آمادگی ما برای جذب مخاطب و ساختن رابطه با آن‌ها است.

از کجا شروع کنیم؟

آیا انتشار هر پستی در شبکه‌های اجتماعی و پر کردن این رسانه‌ها با هر ترفندی کافی نیست؟ مسلماً نه. به همین دلیل، مفاهیمی مثل استراتژی و بازاریابی محتوا ایجاد شده است. باید با طرح و برنامه‌ای جدی به این کار بپردازیم. در سری مطالب ماجرای محتوا بناست از نخستین گام‌های تولید محتوا آغاز کنیم و تا ساختن رسانۀ شخصی شما پیش برویم. روند کار هم به این صورت است که در چهار مرحلۀ تدوین استراتژی، تولید محتوا، توزیع محتوا و سنجش محتوا، در یک ماجرای محتواییِ شگفت‌انگیز تمرین می‌کنیم.

در قسمت بعدی ماجرای محتوا از گام‌های ساده و مناسبی برای شروع تولید و توزیع محتوا خواهیم گفت.

 تمرین و چالش شما تا قسمت بعدی ماجرای محتوا:

آیا در حال حاضر سایت یا صفحه‌ای در شبکه‌های اجتماعی دارید؟ ۱۵ دقیقه وقت بگذارید و در دفترچه‌ای که امروز به برنامۀ محتوایی خودتان اختصاص می‌دهید، دربارۀ رابطۀ خودتان و اینترنت بنویسید. سعی کنید به سؤالات زیر هم جواب بدهید:

آیا من در فضای اینترنت صرفاً یک مصرف‌کننده هستم؟

چگونه می‌توانم علاوه بر مصرف محتوای دیگران، خودم هم محتوای مناسبی به اینترنت اضافه کنم؟

دوست دارم دربارۀ چه موضوع یا موضوعاتی محتوا تولید کنم؟

آیا این موضوع بیان‌گر عمیق‌ترین دغدغه‌ها یا علایق من است؟

می‌خواهم در چه زمینه‌ای مرا به‌عنوان یک متخصص شاخص بشناسند؟

فکر کردن به این نکات و نوشتن دربارۀ آن‌‌ها به شما کمک می‌کند تا شروع بهتری در زمینۀ محتوا داشته باشید.

ضمناً با مهارت یافتن در تولید محتوا، علاوه‌بر تولید محتوا برای خودتان، می‌توانید برای دیگران نیز محتوا تولید کنید. تولید محتوا در حال حاضر از پرمتقاضی‌ترین شغل‌های جهان است.

در پایان به یاد داشته باشید که تولید محتوا، یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری عصر حاضر برای رشد شخصی و آیندۀ مطلوبمان است.

 

 

برای مطالعۀ قسمت‌های بعدی سلسله مقالات آموزش تولید محتوا روی لینک زیر کلیک کنید:

یک مدل ساده برای تولید و بازاریابی محتوا | چگونه سبد محتوایی‌تان را پر کنید؟

دربارۀ چه موضوعی محتوا تولید کنیم؟

در چه قالبی محتوا تولید کنیم؟ متن و مقاله، صوت و پادکست یا تصویر و ویدیو؟

 

سلسله مطالب تولید محتوا:

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما

 1. […] قصد ما از تولید محتوا این است که مخاطب محتوای ما را ببیند و با آن ارتباط […]

 2. […] هیچ هزینه‌ای برای تبلیغات متوسل نشدم و فقط و فقط روی تولید محتوای مفید و منظم متمرکز شده‌ام. و حالا گمان می‌کنم قدرت […]

 3. […] چند جمله را بارها از زبان افراد علاقه‌مند به تولید محتوا […]

 4. […] در تمام منابع و کتاب‌های آموزش نویسندگی و تولید محتوا توصیه شده که در قدم اول برای شروع نوشتن، آزادنویسی […]

 5. […] بدهید. این یکی از بهترین توصیه‌هایی است که من در زمینۀ تولید محتوا در وب […]

 6. […] در چه حوزه‌‌ای فعالیت می‌کنید. تا می‌توانید دربارۀ تولید محتوا، بازاریابی محتوایی، سئو، دیجیتال مارکتیگ و موضوعات […]

 7. […] نویسندگی به موضوع جذاب و مهمی به نام استراتژی محتوا گره خورده […]

 8. […] محتوا، تولید محتوا، تولید محتوا. این روزها همه‌جا حرف محتواست و اهمیت آن. […]

 9. […] کسی توان و دوراندیشیِ تولید محتوا را ندارد؛ پس کسی که چنین نگرش و توانی دارد، می‌تواند […]

 10. […] محتوا در میان بگذارم. اخیراً هم طی سلسله مقالاتی در مجلۀ موفقیت از زیر و بم تولید و بازایابی محتوا می‌نویسم. چرا رسالت […]

 11. […] مهر امسال نوشتن سلسله مقالاتی دربارۀ آموزش تولید محتوا را در مجله موفقیت آغاز کرده‌ام. شاید نگاهی به این مطلب […]

 12. […] تولید محتوا دغدغۀ افراد خاصی مثل روزنامه‌نگاران، نویسندگان و تولیدکنندگان برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی بود. […]