چگونه یک نوشتاردرمانی اثربخش داشته باشیم؟

چگونه یک نوشتاردرمانی اثربخش داشته باشیم؟

برای بالا بردن کیفیت نوشتاردرمانی بهتر است به موارد زیر توجه کنیم:

1

به عمق درونمان برویم

قبل از نوشتن، دقایقی در حالت آرامش قرار بگیریم و به لحظه اکنون و اینجا توجه کنیم. تمرکز کنیم و اجازه دهیم کلمات از عمق وجودمان بیرون بیایند.

2

تاریخ نوشته‌های خود را مشخص کنیم

اگر بخواهیم نوشته‌های خود را مرور کنیم، تاریخ آن‌ها به درک شرایطمان در گذشته کمک خواهد کرد. درنتیجه، بسیاری از واکنش‌هایمان منطقی‌تر خواهد شد.

3

سانسور نکنیم

قلم را به دست ناخودآگاهمان بسپاریم و اجازه دهیم هر کجا که خواست برود. بی قید و شرط بنویسیم و اگر خواستیم بعد از نوشتن، آن را از بین ببریم. عدم خودسانسوری، سبب برون‌ریزی و درنهایت خالی‌شدن ذهن می‌شود.

4

ذهن را رها کنیم

لازم نیست همیشه قواعد ادبی، دستور زبان و آیین نگارش را رعایت کنیم. اجازه دهیم کلمات هرطور به ذهنمان می‌رسند، روی کاغذ جاری شوند. ممکن است جملاتمان ناقص باشد یا یک کلمه را بارها تکرار کنیم. اما این نه تنها بد نیست، بلکه نشان‌دهنده این است که مسیر درستی را طی کرده‌ایم.

5

در یک مکان خلوت بنویسیم

مکان‌های مختلف را برای خودافشایی‌های مکتوبمان تجربه کنیم تا تصمیم بگیریم کدامشان برایمان مفیدترند. می‌توانیم گاهی در طبیعت، ساحل دریا، جنگل، دامنه کوه، فضایی سرسبز یا پشت میزتحریر اتاقمان بنویسیم. به‌مرور متوجه می‌شویم در کجا بهتر و راحت‌تر می‌نویسیم.

6

دفترچه یادداشت خصوصی داشته باشیم

تا آنجا که می‌توانیم نسبت به خاطراتمان رازدار باشیم. آن‌ها را دور از چشم اطرافیان نگه داریم. اگر لازم است، می‌توانیم فقط با روان‌درمانگر در میان بگذاریم. حتی می‌توانیم دفتر خاطرات الکترونیکی با اسم رمز داشته باشیم. این استراتژی، می‌تواند یکی از عوامل غلبه بر خودسانسوری باشد.

7

بر موانع روانی خودمان غلبه کنیم

شروع نوشتن از خود، گاهی بسیار دشوار است. بسیاری از ما به این خودافشایی‌های مکتوب عادت نداریم. لازم نیست سختگیری کنیم و انتظار داشته باشیم هرصفحه از نوشته‌هایمان مطالبی جدی و کامل را شامل شود. گاهی ممکن است مجبور شویم برای مدتی نوشتن را رها کنیم. دلسرد نشویم و به‌محض برطرف شدن موانع، دوباره نوشتن را از سر بگیریم.

 

نویسنده: کبرا حسینی

 

پیشنهاد:

دورۀ پیامکی نوشتاردرمانی | حالِ خوبِ نوشتن | ۱۰۱ پیامک در ۱ ماه

کلاس آنلاین نویسندگی | بزرگ‌ترین دورۀ نویسندگی در ایران

 

4 پاسخ

  1. در مورد تاثیرات روانی نوشتن، مخصوصا صفحات صبحگاهی هم لطفا یک مطلب بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *