نوشتن در ۳ حرکت

در ۳ حرکت مدرسه‌ نویسندگی که جرقه‌ی اولیه‌ آن در آذر ۱۴۰۲ زده شد، می‌خواهیم برخی از مهم‌ترین انواع نگارش را به شکل تخصصی‌تر و فشرده‌تری دنبال کنیم. هدف ما در به‌جریان انداختن این سه حرکت این است که بتوانیم در کنار جمعی از دوستان پایه و پیگیر، نوشتن شعر و انواع قطعه‌های ادبی سطح بالا، و نوشتن یادداشت‌هایی با رویکرد نوشتاردرمانی و توسعه‌ی فردی را یاد بگیریم، و در نهایت بتوانیم با گسترش دایره‌ی واژگانی فعالمان کلامی شیواتر و نثری غنی‌تر داشته باشیم.

این حرکت‌ها، جریانی دائمی خواهد بود. جریانی که به‌مرور گسترش می‌یابد و همواره ادامه خواهد داشت بنابراین؛ دوستان علاقه‌مند به این سه حرکت می‌توانند در هر جایی از این مسیر با ما همراه شوند. بعد از آنکه جلسات حرکت کلمات هم برگزار شد، هفته‌ای سه وبینار خواهیم داشت؛ یک وبینار برای حرکت قطعه‌نویسی، یک وبینار برای حرکت توسعه‌ی فردی و یک وبینار هم برای حرکت کلمات.

 

مهم‌ترین نکته درباره‌ی این سه حرکت، شناختن دوستانی همدل و هم‌مسیری‌ست که مثل ما دغدغه‌ی نوشتن، بهبود نثر و توسعه‌ی فردی دارند. می‌خواهیم به واسطه‌ی چنین جریانی دامنه‌ی ارتباطی خود را گسترش دهیم و گفت‌وگوهای عمیق و سازنده‌‌ی بیشتری را درباره‌ی نوشتن و خودشناسی تجربه کنیم.

تاکنون بیش از ۷۰۰ نفر به این سه حرکت پیوسته‌اند. هدف از برگزاری حرکت‌ها این است که علاقه‌مندان هر گونه از نویسندگی در گروهی همسو و هدفمند قرار بگیرند تا بتوانند دیدگاهی تخصصی بیابند و با انگیزه و مداومت بیشتری بنویسند.

یک مزیت ویژه‌ی حرکت‌ها، نمونه‌ها و مثال‌های آن است. در هر حرکت سراغ نویسندگان و کتاب‌های درخشانی می‌رویم که بسیاری‌شان به خاطر برخی محدودیت‌ها کم‌‌تر شناخته ‌شده‌اند.

 

حرکت قطعه‌نویسی

در حرکت قطعه‌‌نویسی هدفمان آشنایی با بهترین نمونه‌های نثر ادبی‌ست. این که بتوانیم به‌جای کلیشه‌های سطحی قطعه‌های ادبی سطح بالا بنویسیم.

در این حرکت به معیاری دست می‌یابیم که می‌توانیم نثر خوب و شاعرانه را از دلنوشته تشخیص دهیم. همچنین سراغ بهترین نمونه‌ها از نثر و شعر زبان فارسی می‌رویم و درباره‌ی هر یک از آن‌ها باهم گفت‌وگو می‌کنیم.

یکی از مهم‌ترین اهداف ما در حرکت‌ قطعه‌نویسی این است که هر یک از ما بتوانیم در نهایت سبک نوشتاری منحصربه‌فرد و لحن اصیل خودمان را داشته باشیم.

 

این حرکت برای چه کسانی مناسب است؟

 • برای علاقه‌مندان داستان‌نویسی
 • برای علاقه‌مندان شعرنویسی
 • برای علاقه‌مندان ترانه‌سرایی
 • برای علاقه‌مندان نوشتن نثر ادبی و شاعرانه
 • برای کسانی که دغدغه بهبود نثرشان را دارند

 

فایل صوتی جلسه‌ی اول حرکت قطعه‌نویسی را باهم بشنویم:

 

تا این لحظه ۳۳۹ نفر به حرکت‌ قطعه‌نویسی پیوسته‌اند.

همچنین برای پیوستن به این حرکت می‌توانید روی تصویر زیر کلیک کنید:

حرکت قطعه‌نویسی | راه و رسم نوشتن قطعه‌های ادبی ممتاز

 

 

حرکت توسعه‌‌ی فردی

در این حرکت یاد می‌گیریم از از نوشتن برای خودشناسی بیشتر بهره بگیریم. همچنین می‌آموزیم چگونه با نوشتن عملکرد روزانه‌ی خود را بهبود بخشیم و ضمن آشنایی بیشتر با نوشتار درمانی، به حال درونی مساعدتر و پایدارتری برسیم.

در این حرکت با بهترین کتاب‌های روز توسعه‌ی فردی و روانشناسی عمومی آشنا می‌شویم، یاد می‌گیریم برای پادکست، عکس‌ها و ویدیوهایی که منتشر می‌کنیم بنویسیم و در مسیر تبدیل شدن به سخنرانی الهام‌بخش قرار بگیریم. همچنین به معیاری برای تشخیص روانشناسی زرد از روانشناسی علمی دست می‌یابیم. همینطور می‌آموزیم هم از کلیشه‌نگاری و زردنویسی بپرهیزیم، و هم از نوشتن متن‌هایی آمرانه که پهلو به نصیحت‌های کهنه می‌زنند.

یکی از مهم‌ترین اهداف ما در این حرکت این است که یاد بگیریم با بیانی قدرتمند و تأثیرگذار ایده‌های‌ ارزش‌آفرینی خلق کنیم و آن‌ها را به نحوی الهام‌بخش ترویج کنیم.

 

این حرکت برای چه کسانی مناسب است؟

 • برای افرادی که دغدغه‌ی رشد شخصی دارند
 • برای افرادی که می‌خواهند کلامی قدرتمند و تأثیرگذار داشته باشند
 • برای افرادی که می‌خواهند به عنوان تولیدکننده‌ی محتوا در فضای مجازی شناخته شوند
 • برای علاقه‌مندان به نوشتار درمانی
 • برای افرادی که می‌خواهند به سخنرانی الهام‌بخش تبدیل شوند و بیانی تأثیرگذار و قدرتمند داشته باشند

 

فایل صوتی جلسه‌ی اول حرکت توسعه‌ی فردی را باهم بشنویم:

 

تا این لحظه ۳۶۵ نفر به حرکت‌ حرکت توسعه‌ی فردی پیوسته‌اند.

همچنین برای پیوستن به این حرکت می‌توانید روی تصویر زیر کلیک کنید:

حرکت توسعه‌ی فردی | نوشتن از توسعه‌ی فردی برای توسعه‌ی فردی

حرکت کلمات

در این حرکت با ۱۰۰ لغت‌نامه‌ی متفاوت فارسی آشنا می‌شویم. یاد می‌گیریم چگونه با دسته‌بندی خلاقانه‌ی کلمات، ارتباطمان با دنیای واژگان را غنا بخشیم و به‌نحوی هوشمندانه با آن‌ها برخورد کنیم. همچنین می‌آموزیم با تمرین‌هایی روزانه، ساده و کاربردی دامنه‌ی واژگان فعالمان را گسترش دهیم. در حرکت کلمات با انواع پسوندها و پیشوندها در زبان فارسی آشنا می‌شویم و بازی‌های متنوعی برای واژه‌سازی انجام می‌دهیم تا در نهایت بتوانیم در گفتار و نوشتارمان از کلمات بهتری استفاده کنیم و کلامی غنی و تأثیرگذار داشته باشیم.

ویلیام اچ گاس، داستان‌نویس، منتقد ادبی و استاد فلسفه اهل آمریکا درباره‌ اهمیت واژگان می‌گوید: «کیمیاگران واقعی کسانی نیستند که فلز را به طلا بدل می‌کنند، بلکه آن‌هایی هستند که جهان را در کلمات شکل می‌دهد.»

این حرکت برای چه کسانی مناسب است؟

 • برای افرادی که دغدغه‌ی افزایش دایره واژگان فعالشان را دارند
 • برای علاقه‌مندان به سخنرانی
 • برای افرادی که دغدغه‌ی بهبود نثرشان را دارند
 • برای علاقه‌مندان به انواع سبک‌های نوشتاری
 • برای افرادی که می‌خواهند کلامی تأثیرگذار داشته باشند

 

این حرکت از ۱۰ بهمن آغاز می‌شود. تا این لحظه ۷۶ نفر به این حرکت پیوسته‌اند.

برای پیوستن به حرکت کلمات می‌توانید روی تصویر زیر کلیک کنید:

حرکت کلمات | شیوه‌های خلاق در گسترش دایره‌ی لغات فارسی

همچنین برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی هر یک از این حرکت‌ها و پیوستن به آن‌ها می‌توانید به آیدی زیر در تلگرام پیام دهید:
@nevisandeganim

اگر در این حرکت‌ها شرکت کرده‌اید، می‌توانید در کامنت‌ها از تجربه‌ی حضور در این جلسات بگویید. همینطور می‌توانید هر ایده، نقد یا سؤالی که درباره‌ی نوشتن قطعات ادبی، شعر، نوشتار درمانی، نوشتن درباره‌ی توسعه‌ی فردی و گسترش دایره‌ واژگان فعالتان را دارید با ما در میان بگذارید.

نویسنده: پگاه جهانگیرنژاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *