پایگاه مرجع آموزش نویسندگی و تولید محتوا
ورود

کارگاه داستان کوتاه: مرور مقاله‌ای از فلانری اوکانر

کارگاه داستان کوتاه: مرور مقاله‌ای از فلانری اوکانر

در مطلب قبلی کارگاه داستان کوتاه (آغاز کارگاه داستان کوتاه در هفت شهر نوشتن) پنج داستان از پنج نویسندۀ حرفه‌ای را خواندیم. مطالعۀ این ۵ داستان و نوشتن نظر دربارۀ آن‌ها اولین گام شما برای فراگیری جدی نوشتن داستان کوتاه بود.

در این مطلب، شاهین کلانتری به مرور صوتی مقالۀ معرفی از فلانری اوکانر پرداخته است. اوکانر در این مقاله از تجربیات غنی خودش در زمینۀ داستان کوتاه گفته و روی نکتۀ مهمی تاکید کرده که بناست مهم‌ترین گام ما برای تمرین نوشتن داستان کوتاه در شهر اول دورۀ آنلاین نویسندگی خلاق باشد.

 

لطفاً نظرات خودتان را دربارۀ این فایل صوتی حتماً در بخش کامنت‌های همین مطلب بنویسید. اگر مایل هستید تا ضبط اینگونه صوت‌ها به‌صورت جدی‌تری ادامه بیابد، حتماً ما را در جریان بگذارید. محتوای دورۀ نویسندگی خلاق بر اساس نظرات و درخواست‌های شما تدوین خواهد شد.

 

بشنوید و دانلود کنید:

دانلود

سلسله مطالب دوره آنلاین نویسندگی خلاق:

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما

 1. زینب طباطبایی گفت:

  سلام استاد ممنون بابت پاکدستاتون عالی هستن مثل همیشه
  ده بار گوشش دادم
  میشه کمک کنید برای توصیف کردن هامون تمرینات بدین لطفا

  (0)
 2. […] کارگاه داستان کوتاه: مرور مقاله‌ای از فلانری اوکانر […]

 3. زینب طباطبایی گفت:

  استاد جان سلام
  این فایل صوتی بینظیر بود
  بازهم مارو با این فایل ها شاد کنید
  مرتب از ضبط صوت ماشین فایل های شمارو گوش نیدن و هر دفعه نکته ی جدیدی میگیرم

  (0)
 4. فرناز دادستان گفت:

  عالي بود

  (0)
 5. لادن شایان فر گفت:

  سلام
  چه نکات ارزنده ای داشت این مقاله!
  خیلی ازتون ممنونم.

  در مورد اهمیت توصیف کردن و اینکه نباید کنش ها در خدمت معنا و مضمون به کار گرفته بشن.

  خیلی عالی بود.

  چون در متن هايي که می نویسم بعنوان داستان،من همیشه عجله دارم برای گفتن مضمون.
  خیلی مشتاق تر شدم که با دوره پیش برم و بیشتر بیاموزم و کار کنم.

  فقط یه درخواست دارم که اگر ممکنه حتی زمانی که درس جدید نداریم،نامه داشته باشیم… یجوری پیوستگی مون رو با این دوره حفظ می کنه…

  (0)
 6. مژگان عالیخانی گفت:

  درود بر شما
  مقاله جالبی بود اینکه داستان در حین کنش شکل میگیره بسیار مهمه مساله اینه که مثلا در اون داستان پای چوبی ،حین نوشتن باید به تفسیر خواننده متوسط یا حرفه ای داستان رو پیش برد یا اینکه تفاسیر بعد از نوشتن اهمیت پیدا میکنه؟ در واقع همون قسمت اخر صحبت شما که گفته کوروساوا رو نقل کردید وپرهیز از شعار رو فرمودید در موقع نوشتن ایا بدون در نظر گرفتن انچه بعدا در مورد نوشته بازخوردی پیش میاید باید نوشت ورد شد یا باید بازخوردهارا حدس زد وبراش یه فکری کرد ؟
  من فکر میکنم که یه داستان کوتاه بیشتر وقتها با اسم نویسنده اش نقد میشه در واقع بیشتر از خود داستان ،نویسنده مورد بحث قرار میگیره اگر اون داستان پای چوبی رو من مینوشتم احتمالا اون تفسیر یا برداشت ازش بیرون نمیامد .
  ممنون از فایل صوتی

  (0)
 7. […] کارگاه داستان کوتاه: مرور مقاله‌ای از فلانری اوکانر […]

 8. مرضیه عطار گفت:

  سلام ببخشید من نام داستان اقای ابراهیم گلستان را در متن ارسالی اشتباه نوشتم نام درست طوطی مرده همسایه ی من است

  (0)
 9. بیتا کیهانی مهر گفت:

  البته که پرداختن به چنین مقالاتی برای ما راهگشا و مفید خواهد بود.باز هم از تجربیات غنی نویسندگان فایل صوتی پر کنید.سپاس گزارم

  (0)
 10. نرگس جعفرپور گفت:

  سلام استاد گرامی
  مطلبی با محتوای بسیار دقیق بود،فایل های صوتی شما همه خیلی دقیق و با نکته سنجی تهیه میشن و وقتی بهشون گوش میدم میدونم که شما کاملا با ذهن ناپخته و ناکاربلد ما آشنایید.

  (0)
 11. زهرا ناصرالمعمار گفت:

  سلام استاد گرامی
  بسیار بسیار لذت بردم از فایل صوتی و آموزنده بود برای من .در حد یک پیشنهاد اگر تصویری از این مقاله رو در اینجا قرار میدادین تا بتونیم متن کاملش رو بخونیم خیلی خوب بود و شاید برداشت خودمون رو از اون بطور کامل براتون می نوشتیم تا درک خودمون هم بهتر بشه .
  من تا حالا داستان ننوشتم و همیشه به این فکر میکردم خب مثلا چی باید بنویسم و اون چیزی که به ذهنم میرسید این بود که گوشه ای از واقعیتها و اتفاقاتی که در زندگی خودم بوده رو به تصویر بکشم و فکر میکردم این میشه داستان .
  با توضیحاتی که شما دادین و مقاله ی بسیار جالب خانم فلانری اوکانر نکات جالبی رو فهمیدم که قطعا میتونه به من کمک کنه که راه درست داستان نوشتن رو بفهمم و در مسیر درستش قرار بگیرم.
  یکی از نکته های جالبی که عنوان شده بود این بود که همه ی ما در طول عمرمون داستان زیاد نقل میکنیم ، ولی در گذر زمان و زندگیمون کم کم از بین میره .
  داستان یک کنش کاملا نمایشی است و یکی از مشخصه های داستان خوب اینه که شخصیتهای اون داستان در حین یک کنش شکل میگیره.
  داستانی که نظریه و یا فرمولی رو بخواد در کل داستان بر روی اون تاکیدکنه اصلا جالب نیست و این معناش این نیست که حرف و عقیده نویسنده کلا فراموش بشه اما این حرف و عقیده باید مانند نوری باشه که کمک کنه تا جنبه های دیگه داستان رو خوب ببینه.
  در حقیقت چشم اندامی است که نهایتا کل داستان رو می بینه و مهمترین نکته برای نویسنده اینه که بواسطه حواس عمل کنه و کسانی که نوشتن داستان رو دشوار میدونن این نکته رو نمی دونند که چقدر زمان میبره از طریق حواس داستان رو به مردم نشون بدن.
  داستانی زیباست که با واقعیت عجین شده باشه و با افکار و احساسات به اون داستان حجم و وزن داده بشه.
  دیدن در داستان نویسی بسیار مهم است و یکی از ارکان مهم داستان نویسی در ابتدای کار دیدن هست و دیدن مبنایی است برای درک همه ی هنرهای دنیا بجز موسیقی .
  برای تمرین کردن طبق گفته ی استاد نوشتن صفحات صبحگاهی رو از دید سوم شخص با جزئیات کامل شروع کنیم به نوشتن و این کمک میکنه که بعدها وقتی میخوایم داستان بنویسیم بدون افراط یک استراتژی خوبی برای داستانمون داشته باشیم.
  داستان کوتاه باید در عمق طولانی باشه و تجربه ای از معنا ارائه بده و این معنا هست که داستان کوتاه رو از کوتاه بودن باز میداره.
  نویسنده ای که خیالی می نویسه بیشتر باید به واقعیت ها توجه کنه.
  مهمترین بحث در داستان نویسی توصیف هست . اگر توصیف کردن رو خوب یاد بگیریم در تمام جنبه های زندگی برای ما ارزشمنده و کم کم ما رو به انسان توسعه یافته ای در زمینه های مختلف تبدیل میکنه.
  مضمون یک داستان خودش باید شکل بگیره و ما نباید کل داستان رو در خدمت یک شعار بگیریم.
  و در اخر فهمیدم که تنها راه نوشتن یک داستان خوب داستان نوشتنه و بعد از اینکه نوشتیم باید سعی کنیم کشف کنیم که چه داستانی نوشتیم . وتا داستان ننویسیم نوشتن یاد نمیگیریم.
  اینها کمی از نکاتی بود که از دید من در این صوت پررنگ تر بود و باید با چندین بار گوش دادن ملکه ی ذهنم بشه و یاد بگیرم . ممنون استاد عزیز

  (0)
 12. زینب بیگدلو گفت:

  سلام
  حقیقتاًنمی دونم چه طورحسم روبیان کنم!

  واااقعاًعااااااالییییی👌
  آموزنده وکاربردی بود.
  خداقوت

  (0)
 13. رزا بختیاری گفت:

  بهترین هستید
  حتما
  فایل صوتیاتون عالیه
  ولی سرعت آموزش بالاست من مقداری عقب افتادم

  (0)
 14. مرضیه عطار گفت:

  سلام استاد گرامی
  فایل صوتی که درباره مقاله خانم فلانری اوکانر بود خیلی اموزنده بود و اگر چه مقاله قدیمی بود اما نگاهی جدید به داستان کوتاه داشت و مخصوصا ان قسمت که در مورد عمه ی ایشون بود خیلی جالب بود چون من وقتی داستان قفس طوطی مرده اقای ابراهیم گلستان را خواندم دوست داشتم که داستان ادامه داشت و قدری بیشتر در مورد علت خودکشی ان مرد عصبانی می دانستم ، احساس کردم که ان مرد عصبانی با تمام ان ناراحتی و ازردگی روحی که داشت همان جا در داستان رها شد و در ذهن من همان تصویر ازش باقی ماند کاش اقای ابراهیم گلستان بیشتر در مورد ان مرد می نوشتند، اما از نظر خانم فلانری اوکانر داستان اقای گلستان داستان کاملی است و این برای من خیلی جالب بود و البته اموزنده

  (1)